Nakupujem kartou cez internet, lebo nestíham osobne…

…. v predvianočnom zhone a na materskej vlastne nemám žiaden zhon, nakupujem online, čo sa dá. Mám akurát v polovici mesiaca zaplnený odpadkový kôš na papier, ale nad tým sa zamyslím nabudúce.

Dnes by som sa s Vami rada podelila o pár poznatkov o kartách, limitoch, nakupovaní na internete : )

Možno si poviete, čo už len na tom môže byť, ale počas mojej niekoľkoročnej praxe v banke som sa denne stretávala s prípadmi, kedy klientom nefungovala platba kartou na internete.

Je to nepríjemná situácia sama o sebe a navyše sa môže stať, že ak nezaplatíte včas, premeškáte akciu, vypredá sa tovar alebo finančne nepodporíte nejakú dobrú vec na nete, lebo Vám nešlo zaplatiť ani to jedno Euro : ) Preto si myslím, že je lepšie svojej karte rozumieť a predchádzať takýmto situáciám.

Taak poďme sa na to pozrieť.

Elektronické platby majú svoje špecifiká a spôsoby ochrany, jedným z nich sú limity. Limity sa nastavujú na platby prevodom aj na platby kartou cez internet, nás dnes budú zaujímať tie druhé. Limity na kartách.

Každá karta má svoje limity, sú denné a sú spravidla 3:

  • hotovostný limit– suma, koľko môžete za deň vybrať touto kartou v hotovosti

Každý typ karty má zároveň stanovený maximálny možný limit. Napr. typ karty Visa Electron má max limit 1500 Eur. Vy ako klient si viete tento limit meniť podľa svojich potrieb a preferencií od 0 do 1500 Eur. Podobne je to aj pri iných typoch kariet.

  • bezhotovostný limit – suma, ktorú viete zaplatiť priamo kartou, na platobnom termináli

Tiež na deň, teda ak si ho nastavíte napr. na 1500 Eur, budú sa Vám počas dňa sčítavať všetky takéto platby, ak by ste po konkrétnej platbe prekročili súčet 1500 Eur, už Vás to nepustí zaplatiť.

  • limit pre platby na internete

To znamená, pre platby, pri ktorých sedíte doma na gauči a ťukáte do počítača, tabletu či mobilu 16miestne číslo vašej karty a ostatné požadované údaje / meno, dátum expirácie karty a CVV či CVC kód/. Tento limit je zväčša „od výroby“ nastavený na 0 /nula/ Eur a ak ho tak máte nastavený, nezaplatíte kartou cez internet ani Euro. Treba si ho najprv nastaviť na vami požadovanú výšku, maximálne do maximálneho možného limitu…aká veta ,hahaha : )

 

Ako zmeny vykonať?

Dajú sa osobne v banke, telefonicky ale najrýchlejšie a väčšinou zadarmo je to cez Internetbanking.

Hľadajte kolónku KARTA a v nej zmeny, nastavenia alebo pod. každá banka to môže mať trochu inak. Ak si neviete dať rady, určite Vám pomôžu na callcentre danej banky.

Pre predstavu prikladám obrázky, ako to asi môže vyzerať.

A ešte v inej banke

Tu je možno ešte dobre spomenúť, že existuje aj celkový limit na deň a ten je, logicky, súčet hotovostného a bezhotovostného limitu.

 

Ochrana svojich peňazí

Ja osobne mám limit na platbu kartou cez net nastavený na 30 Eur. Čiže malé platbičky viem zaplatiť bez toho, aby som musela stále meniť limit a ak by aj došlo k nejakému zneužitiu karty, toto je suma, ktorá ma až tak bolieť nebude.

Obchodníci v spolupráci s bankou môžu poskytnúť ochranu prostredníctvom služby 3D Secure. To znamená, že pri platbe kartou cez internet zadáte okrem údajov z karty aj autorizačný kód, ktorý sa v praxi posiela cez SMS.

Vyzerá to asi takto:

Najprv platba kartou

Potom zadáte kód z SMS

Kliknete na odoslať a zaplatiť a platba sa bezpečne spracuje. Samozrejme, treba počkať na info, ktoré sa na obrazovke objaví, či platba prešla a pod…

 

Obchodníci, ktorí podporujú zvýšenú ochranu prostredníctvom služby 3D Secure, sú označení týmito logami:

Toto platí pre najčastejšie používané platobné karty u nás. Existujú aj iní vydavatelia kariet, napr. JCB, Western Union, Dinners…

3D Secure však nevyužívajú všetci obchodníci, vtedy platíte len tak, že zadáte iba vyššie spomenuté údaje z karty.

V prvom rade treba myslieť na to, že vy ste držiteľom karty a máte teda aj zodpovednosť za jej ochranu a transakcie, ktoré na karte prebiehajú. Aj keď veľakrát sa zneužitie karty v banke dalo vyreklamovať, nemusí to byť pravidlo. Preto pár odporúčaní, ktoré využívam ja:

  • nepúšťajte svoju kartu pri žiadnom platení z ruky, už vôbec nie v zahraničí

Najmä na dovolenkách ste sa mohli stretnúť s tým, že od Vás pýtajú obchodníci kartu pod zámienkou, že terminál majú niekde vzadu alebo čokoľvek iné…takýmto spôsobom však okopírujú údaje z vašej karty a veselo si ňou platia na internete…

  • rozumne si nastavte limity
  • skontrolujte bankomat pred vložením karty

Pri najmenšom podozrení, že by tam mohlo byť skenovacie zariadenie, nahláste to na callcentre danej banky, zväčša býva na bankomate aj telefónne číslo, ktoré je dostupné nonstop. Údaje z karty sa totižto dajú skopírovať aj tu a ďalej už viete….

  • nastavte si SMS notifikácie od 0 Eur, tzn. aby Vám SMS o platbe prišla aj pri tej najnižšej sume
  • aspoň raz týždenne sa prihláste do svojho Internetbankingu a skontrolujte si svoje financie

Tak ako? Pomohol Vám článok aspoň v niečom? Máte k tomu ešte otázky? Kľudne mi napíšte, rada vám odpoviem, poradím.

Prajem Vám príjemné vianočné nákupy, bez zbytočných stresov a strát.