Materská u nás a vo svete

Osobne nemám rada, keď sa ľudia sťažujú a od notorických sťažovateľov doslova utekám 😀

Myslím si, že v každej situácii je dôležitý prístup daného človeka, či z toho, čo je k dispozícii spraví katastrofu alebo vyťaží maximum.

Mne sa to povie, čo?

Verte, že nie. Každý z nás má v živote problémy aj ťažké „nálože“, každá jedna si musela prejsť ťažšou či ťažkou cestou. Obyčajne, tí, čo sa najviac sťažujú sú tí, ktorí zažili najmenej ťažkostí. Ale prečo som začala takto negatívne?

Lebo odkedy som vhupla do tehotensko – mamičkovského kolotoča, odhadom tak v 95% prípadov počujem sťažnosti na slovenský sociálny systém, ktorý nepodporuje mamičky na materskej.

Naozaj?

Aby som si mohla vytvoriť objektívnejší názor, pozrela som sa, ako to funguje v niektorých iných krajinách v porovnaní so Slovenskom.

 

Slovensko

Materská dovolenka trvá 34 týždňov, mamičky môžu platene oddychovať už 6-8 týždňov pred termínom pôrodu. Pri splnení zákonných podmienok vychádza materská 75% z hrubého platu, teda cca výška matkinho platu v zamestnaní.

Po 34 týždňoch sa ženy môžu vrátiť do práce, štát im však stále bude mesačne vyplácať aj rodičovský príspevok a prídavok na dieťa, čo je  214,70 € + 23, 68 € = 238,38 € do troch rokov veku dieťaťa. Ďalšou pomocou je uplatnenie daňového bonusu vo výške  21, 56 € na dieťa, resp. ak na to rodič nemá nárok, uplatní si príspevok k prídavku na dieťa 11,10 €.

Je tu aj možnosť, aby na 28 týždňov išiel na materskú otecko, tiež mu bude vyplácaná vo výške 75% z hrubej mzdy. Ak si to viete  pekne zorganizovať, môžete popri poberaní týchto dávok aj pracovať a realizovať sa, samozrejme, nie na tú istú zmluvu, z akej vám vyplácajú materskú. Viac informácií si viete pozrieť v mojom bezplatnom eBooku  Vylepšite si rozpočet pri bábätku alebo Otecko na materskej.

Maximálna výška materskej v roku 2018 je 1394,30 €, ak Vám nárok vznikne budúci rok, bude to 1458,50 Eur.

Nesmieme zabudnúť ani na jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa vo výške 829,96€.

Priemerná mzda na Slovensku za rok 2017 dosiahla 944 Eur brutto.

 

Írsko

 

Materská dovolenka v Írsku trvá 26 týždňov, začína sa 2 týždne pred termínom pôrodu. Pri splnení podmienok, ktoré určuje zákon má žena nárok na materskú cca 230€/týždeň, teda približne 920 €/ mesiac a zamestnávateľ jej môže tento príspevok doplatiť do výšky platu.

Po pol roku sa ženy môžu vrátiť do práce, čo je ten častejší prípad, ale existuje aj možnosť si materskú dovolenku predĺžiť, avšak už bez akéhokoľvek príspevku.

Rodinné prídavky predstavujú cca 140 €/ mesiac na dieťa.

Otecko na materskej môže ostať 2 týždne a príspevok je už spomínaných 230€/ týždeň.

Priemerná mzda v Írsku sa pohybuje na úrovni 2,175.97 Eur brutto.

 

 Španielsko

V tejto obľúbenej dovolenkovej destinácii trvá materská dovolenka 16 týždňov, pri dvojičkách o 2 týždne viac, časť materskej môže vyčerpať aj otec dieťaťa.

Výška dávky je 100% z platu. Mesačne sa vyplácajú aj prídavky na deti cca 100 €.  Matky po uplynutí materskej zvyčajne začínajú pracovať, o dieťa sa starajú najčastejšie starí rodičia alebo niekto z rodiny.

Priemerná mzda predstavuje 1,290.22 € brutto.

 

Rakúsko

U susedov, kde je všetko lepšie, začína materská tak, ako u nás 2 mesiace pred termínom pôrodu a tiež minimálne 8 týždňov po pôrode žena ešte nemôže pracovať. Ak chce ostať doma dlhšie, vie sa so zamestnávateľom dohodnúť štandardne na 2 rokoch, príp. dlhšie.

Výška dávky sa ráta pomerne komplikovane, resp. je na výber zo 4 možností. 3 sú tzv. paušálne a posledný podľa predchádzajúceho príjmu.

Príjmový model predstavuje cca 80% príjmu, max 2000 € a poberať ho žena môže maximálne 1 rok. Paušálne ma žena k dispozícii 12 000 € a tie si môže vyčerpať za 1, 2 alebo 3 roky.

Ak bude na materskej otecko a matka sa vráti do práce, táto suma sa zvýši na 15500 €. Podmienkou vyplatenia materskej je dokladovanie 5 vyšetrení ženy počas tehotenstva a vyšetrení bábätka po narodení. V praxi ženy využívajú najviac tú prvú paušálnu možnosť, ktorú vyčerpajú za cca rok a potom sa vrátia do zamestnania.

Rodinné prídavky predstavujú niečo cez 110 €, daňové zvýhodnenie ďalších takmer 60 €.

Výhodou je, že pracujúci rodič si vie uplatniť vo svojom daňovom priznaní náklady na škôlku, čím si opäť zníži daň.

Priemerná mzda je cca 1917, 90 Eur.

 

USA

V nami často zidealizovanej Amerike mamičky nedostávajú žiadny príspevok!

Ženy môžu ostať s dieťaťom doma 3 mesiace, potom sa očakáva návrat od práce. Pracovať zvyknú až do pôrodu. Prax býva taká, že po 3 mesiacoch sa mamičky naozaj vrátia do práce a k dieťatku si zabezpečia opatrovateľku alebo ho umiestnia do centier pre dojčatá, ktoré sú však finančne náročnejšie. Škôlky sú od 3 rokov, mestské alebo súkromné. Ak manžel dobre zarába, ženy ostávajú doma s deťmi, kým nevyrastú a potom sa vrátia späť do pracovného kolotoča.

Priemerná mzda v USA je v priemere za všetky štáty v prepočte cca 2925 Eur brutto, treba však rátať s veľkými odchýlkami v jednotlivých štátoch a povolaniach.

 

Švédsko

Čoraz viac Slovákov sa pracovne presúva aj do severských krajín, výnimkou nie je ani Švédsko. Keďže viacerí sa tam rozhodli usadiť natrvalo, poďme sa pozrieť, ako sa majú pri narodení bábätka.

Funguje tu rovnoprávnosť žien a mužov v tejto oblasti, teda na rodičovskej dovolenke môžu ostať obaja rodičia.

Dovolenka trvá spolu 420 dní, z toho 60 dní môže čerpať výlučne matka a 60 dní výlučne otec, zvyšok podľa ich vzájomnej dohody. Na vyčerpanie týchto dní majú nárok až do veku 8 rokov ich dieťaťa. Výška materskej predstavuje 80% z platu,  mesačné prídavky sú okolo 110 € a to do 16 rokov veku dieťaťa.

Rodičia s obľubou využívajú aj nefinančný benefit štátu a to flexibilný pracovný čas, dokonca do veku 8 rokov dieťaťa môžu rodičia pracovať až o 25% času menej ako bezdetní kolegovia.

Nástup na materskú u mamičky môže byť, podobne ako u nás, už 60 dní pred pôrodom.

Priemerná mzda je 2215, 71 Eur.

 

Česko

Češky nastupujú na materskú ako my, teda v lehote 6-8 týždňov pred termínom pôrodu. Po splnení zákonných podmienok majú nárok na 28 týždňov materskej dovolenky vo výške 70% z redukovaného denného vymeriavacieho základu. Pri výpočte výšky dávky sa vyráta, ako u nás, denný vymeriavací základ a ten sa ešte redukuje.

Tzv. Redukčné hranice, sú tri:

Do 1000 Kč, kedy sa Vám ráta 100% denného vymeriavacieho základu

1000 – 1499 Kč , ráta sa 60% DVZ

1499 – 2899 Kč,  ráta sa 30% DVZ

To znamená, že ak Vám vyjde 1. úroveň, 1000 Kč, ráta sa denná dávka materskej z tejto sumy, vo výške spomínaných 70%.Ak by ste mali DVZ napríklad 1100 Kč, rátate 1000 Kč + 60% zo 100 a z tohto súčtu potom 70%.

Maximálna materská, ktorú ČR vyplatí mamičke v roku 2018 je 36 750 Kč, teda asi 1432,36 Eur.

Výška rodičovského príspevku je jednotný balíček a jeho mesačná výška závisí od toho, ako dlho chce byť mamička na „dovolenke“. Predstavuje sumu 220 000 Kč, teda asi 8574 € a čerpať ho môžete do 2- 4 rokov veku dieťaťa, teda mesačne cca 178, 60 € – 442 €.  Táto výška nemôže presiahnuť 70% vyplácanej materskej, ak by bola vyššia, bude lepšie si rozdeliť vyplácanie príspevku na dlhšiu dobu.

Priemerná mzda v prepočte na našu menu je cca 926,29 Eur.

 

 

Najprv som chcela uvádzať aj výšku životných nákladov v jednotlivých štátoch, ale podľa mňa je táto položka vysoko individuálna.

Rodina žijúca samostatne a platiaca hypo má vyššie náklady, ako rodina bývajúca u „starkých“. To, či ste fajčiar, koľko miniete na jedlo, ako viete disponovať s peniazmi je u každého iné a každý to vie v prípade potreby zmeniť.

Takisto si myslím, že dnes už neplatí ani to, že zarobiť sa dá viac v meste, ako na dedine, pretože dnešná doba prináša veľa možností, ako pracovať z domu, zohnať si brigádu a zvýšiť si príjem. Internet má už naozaj každý a ženy v reprodukčnom veku s ním vedia pracovať. Internet samotný ponúka veľa možností /aj bezplatného/ vzdelávania sa vo Vašej oblasti, stačí sa len rozhodnúť a konať :- )

Takže som presvedčená, že výšku príjmu a výšku nákladov na život si vie každý regulovať po svojom.

Na tému spravovania a sčasti aj zarábania peňazí budú pribúdať články pre ženy aj na mojom blogu. Ak ste ženou, ktorá sa chce realizovať, byť v kontakte so svetom aj počas materskej a zarobiť nejaké to Euro, sledujte stránku www.luciakohylova.sk

 

Ďakujem, že ste sa dostali až na koniec, prajem Vám krásny deň 🙂


Údaje o priemernej mzde som čerpala z numbeo.com a obrázky hľadám na Pixabay 🙂