10 psychických blokov a výhovoriek, ktoré bránia otehotnieť

 

 

Patríš medzi ženy, ktoré čelia klišé otázkam, kedy už budú deti?

Vieš, že deti určite chceš, ale stále je ešte niečo, čo treba zariadiť, kam ísť, čo kúpiť, kým prídu a stále si pre niečo nedospela do bodu, v ktorom by si sa dobrovoľne a vedome snažila otehotnieť…

 

Nuž veru, sama som na tom bola podobne. Rozhodnúť sa, že ideme na to a o 9 mesiacov tu bude s nami bývať malé kĺbko, ktoré sa môže smiať, ale aj plakať, to chce odvahu.

Vtedy som konkrétne nepomenovala strachy a obavy, ktoré boli pre mňa brzdou, mala som ich len nejako podvedome zafixované, ale počas tehotenstva som jedno po druhom odbila výsmechom, či to je naozaj toto, čoho som sa bála.

Pre inšpiráciu som ešte zaznamenala aj bloky podobne zmýšľajúcich žien v mojom okolí, nech sa nás tu nájde čo najviac.

  • ZMENA ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU

Tomu ver, moja, zmení sa Ti. Nemusí však k horšiemu a podľa mňa ani nikdy k horšiemu nepovedie. Všimla som si, že človek v živote rýchlo zabudne na staré, keď mu myseľ zamestná niečo nové. Proste budeš žiť pre ten daný okamih a keď si to doteraz nevedela, dieťa ťa naučí. Iná možnosť proste nebude. Je pravda, že ešte som žiadnu mamičku nepočula povedať, že materstvo je ľahké, ale ani to, že by ho oľutovala!

  • PRIBERANIE

Môže sa stať, že Tvoja obava z priberania sa zmení na radosť z priberania 🙂 Áno, môžeš byť aj v šoku zo zväčšujúcich sa stehien, ale rastúce bruško Ti bezpochyby vyvolá úsmev na tvári. A rastúce prsia tiež!

 

  • BEZ VÍNKOVANIA A INÝCH DOBRÔT

Je treba podotknúť, že z času na čas zdravotný pohárik nie je zakázaný, ale každý podľa svojho uváženia. Ja som počas tehotenstva nevypila ešte ani kvapku, ani sa nechystám. /Nerátam tie 2 poháre vína na firemnom vianočnom večierku, kedy som ešte nevedela, že prcko je už tam./ Nechýba mi to a ani nemám chuť. Čo sa týka kávy, tú som zo začiatku nemohla ani cítiť, teraz si tak 2- 3 šálky do týždňa doprajem. Iba vtedy, keď mám naozaj chuť, alebo keď cítim, že mi to pomôže vyrovnať zlý tlak. Bez výčitiek.

10 psychických blokov a výhovoriek, ktoré bránia otehotnieť
Zdroj: archív Lucie Kohýlovej

 

  •  ZVLÁDNEM TO?

Tieto stresy na mňa ešte nedoľahli, ale viem, že sa s tým ženy zvyknú popasovať. Zvládli to milióny žien pred nami, zvládneme to aj my. Ináč by nám to dieťa nebolo dopriate. Hovorí sa, že dieťa si samo vyberá rodičov, keď si Vás to Vaše vybralo, tak asi vie, že mu u Vás bude najlepšie 😉

  • STRACH O VZŤAH

Občasné myšlienky typu aké to bude, hádam si nenájde milenku a pod sú údajne v poriadku, aj mňa prepadli 😉 Avšak, ak máš chlapa na správnom mieste, ktorý je čo len trochu uvedomelý, zvládnete to. Dieťa samotné asi ešte nikdy nebolo príčinou rozpadu vzťahu/ na druhej strane, nepoužívaj dieťa ani ako zámienku na záchranu vzťahu, je to blbosť/.

  • MÁME KDE BÝVAŤ?

Osobne som za to, aby mladá rodina bývala sama. Je to síce náročnejšie aj na zvládnutie denných povinností, aj finančne, ale stojí to za to. Je to však len môj názor a nie u každého je to možné, nie každý to stihne, kým „sa podarí“.

Aj bývanie s rodičmi, svokrovcami, či inými osobami má svoje nesporné výhody, treba však byť tolerantný. Super je, že máte menšie náklady a variť zrejme nebudeš musieť s dieťaťom na rukách, lebo Ti ho bude mať kto postrážiť. Alebo Ti rovno navaria. Aké dobré!

  • PENIAZE

Asi každá normálna žena sa zamyslela aj nad touto oblasťou, nakoľko ide o dôležitú súčasť života. Výpadok príjmu si môže dovoliť málokto. Čo ak budem mať rizikové tehotenstvo, musím byť na PN, aká mi vyjde materská, čo potom, keď skončí, rodičovský príspevok je nízky. Ako na všetko, aj na toto existuje riešenie, stačí len chcieť a niečo pre to urobiť. Na tieto a podobné otázky Vám budem pravidelne prinášať informácie na tomto blogu, mojom Facebooku a tiež Instagrame. Budem rada za každý like, follow aj stiahnutie e- booku zdarma. Verím, že pre Vás budú tieto moje znalosti prínosom.

  • STRACH Z PÔRODU

Pôrody bývajú rýchle aj pomalšie, bez problémov aj s komplikáciami, ako všetko v živote. Samú ma to ešte len čaká, tak ťažko radiť, ale myslím, že je to hlavne o prístupe a nastavení ženy. Pôrod netrvá 9 mesiacov, možno tak 9 hodín, tak to vydržíme aj keby sa dialo čokoľvek.  Určite si zvedavá na to, ako bude vyzerať Tvoj drobček a toto je jediná cesta ako sa dostať k spoľahlivému výsledku 😉

  • BUDE ZDRAVÉ?

Áno, bude! Inú možnosť si ani netreba pripúšťať a vedz, že ináč ako otehotnením a pôrodom to nezistíš. Zdravie je stav vo veľkej miere závislý od psychiky. A ty tu máš dôležitú úlohu. Od tvojej psychiky záleží zdravie tvoje a aj tvojho dieťatka. Takže hlavu hore, pozitívne myslieť, stretávať sa s ľuďmi, užívať života a predstavovať si aký krásny usmiaty bude práve ten tvoj poklad.

  • BUDE TO KĽUDNÉ BÁBO?

Vec, na ktorú sú rôzne názory, jedny vravia, že povaha dieťaťa záleží od toho, aká bola matka v tehotenstve, iní, že to na to nemá vplyv. Presnú odpoveď  Ti nedá nikto.  Jedno je však isté. Tvoje obavy teraz nič nevyriešia, sú zbytočné. Toto sa rieši až keď naozaj dieťatko bude na svete. A vtedy Ti neostane nič iné, len sa prispôsobiť momentálnej situácii a nájsť v každej chvíli to správne riešenie.

Možno máš kopec iných obáv, ktoré som tu nespomenula. Základom je, pomenovať to, čo ťa trápi a následne sa ti odkryjú možnosti, ako na to. Ak nie, napíš mi, s radosťou sa na to pozriem a niečo vymyslíme.

Na záver ešte jedna múdra veta.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *